Standardy zawodowe – definicja
Standardy zawodowe zostały zdefiniowane w art. 4 pkt 14) UoGN, który brzmi następująco:
Po zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami, która weszła w życie 1 września 2017 r., standardy zawodowe ustala oraz ogłasza Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.
W jakim celu są tworzone standardy zawodowe?
Celem standardów jest uzupełnienie sposobów wyceny określonych w przepisach prawa oraz ujednolicenie praktyki rzeczoznawców majątkowych i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia błędów.
Czy istnieje obowiązek stosowania standardów?
Zdecydowanie TAK. Wynika to wprost z przepisu art. 175 ust. 1 UoGN, gdzie zapisano, że „Rzeczoznawca majątkowy jest zobowiązany do wykonywania czynności, o których mowa w art. 174 ust. 3 i 3a, zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa i standardami zawodowymi, ze szczególną starannością właściwą dla zawodowego charakteru tych czynności oraz z zasadami etyki zawodowej, kierując się zasadą bezstronności w wycenie nieruchomości.”. Jest to jedna z podstawowych zasad wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego.
W jedynym póki co standardzie zawodowym nr 1 (tzw. standardzie bankowym) w punkcie 6 Minister przewidział możliwość odejścia od regulacji określonych w tym standardzie w uzasadnionych przypadkach, jednak każde odstępstwo wymaga uzasadnienia, jednoznacznego wskazania i ujawnienia regulacji standardu, które nie mają zastosowania. Dalej zapisano iż „nie są dopuszczalne jakiekolwiek odstępstwa od standardu powodujące brak zgodności z przepisami prawa, a także gdy odstąpienie od standardu mogłoby doprowadzić do wprowadzenia w błąd odbiorców operatu szacunkowego lub opracowania”.
Nie wiem jaki mógłby być powód odejścia od tzw. standardu bankowego. Jeżeli ktoś z Was ma pomysł, proszę o podpowiedź w komentarzu 🙂
Rada Standardów Zawodowych Wyceny Nieruchomości
Pierwsza Rada Standardów Wyceny Nieruchomości została powołana Zarządzeniem Nr 48 Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 15 grudnia 2017 r. Zarządzenie weszło w życie 16 grudnia 2017 r. a zostało uchylone 10 marca 2018 r., czyli w momencie kiedy weszło w życie Zarządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 8 marca 2018 r. w sprawie Rady Standardów Wyceny Nieruchomości. Zarządzenie to również zostało uchylone. Obecnie obowiązuje Zarządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 6 czerwca 2018 r. w sprawie Rady Standardów Zawodowych Wyceny Nieruchomości, które weszło w życie w dniu ogłoszenia, tj. 6 czerwca 2018 r.
Do zadań Rady należy w szczególności:
1) opracowywanie projektów standardów zawodowych w zakresie wyceny nieruchomości, przegląd obowiązujących standardów zawodowych oraz przygotowywanie wytycznych dotyczących ich aktualizacji,
2) inicjowanie i przekazywanie Ministrowi propozycji regulacji prawnych związanych z wyceną nieruchomości.
W skład Rady wchodzą:
- Przewodniczący Rady, który reprezentuje Radę oraz koordynuje pracę jej komórek organizacyjnych,
- Przewodniczący (1) komisji do spraw opracowania standardów zawodowych i (2) komisji do spraw opiniowania standardów zawodowych,
- członkowie komisji, o których mowa powyżej.
(1) Komisja do spraw opracowania standardów zawodowych
Do zadań Komisji do spraw opracowania standardów zawodowych należy w szczególności:
- nadzór nad działalnością zespołów specjalistów;
- kierunkowanie prac zespołów specjalistów;
- przyjęcie projektów standardów zawodowych opracowanych przez zespoły specjalistów i przekazanie ich Przewodniczącemu Rady;
- wprowadzanie korekt do opracowanych projektów standardów zawodowych wynikających z ustaleń Rady;
- przygotowywanie, na polecenie Ministra, stanowisk oraz uwzględnianie uwag i propozycji zgłaszanych do projektów standardów zawodowych przyjętych przez Radę i skierowanych do konsultacji publicznych i uzgodnień.
Zespoły specjalistów zawierają nie więcej niż 5 osób i składają się one z osób posiadających praktykę w zakresie wyceny nieruchomości lub doświadczenie w zakresie gospodarki nieruchomościami, po ich zaopiniowaniu przez Przewodniczącego Komisji do spraw opracowania standardów zawodowych.
W skład zespołu specjalistów mogą wchodzić również osoby zaproszone przez Przewodniczącego Rady niebędące członkami Rady, a posiadające wiedzę w zakresie gospodarki nieruchomościami, geodezji i kartografii, prawa, rachunkowości lub innych dziedzin niezbędnych do opracowania projektu standardu zawodowego z danego obszaru.
(2) Komisja do spraw opiniowana standardów zawodowych
Do zadań Komisji do spraw opiniowania standardów zawodowych należy sporządzanie analiz opracowanych projektów standardów zawodowych oraz opinii o opracowanych projektach standardów zawodowych w zakresie ich poprawności merytorycznej oraz przydatności dla celów, którym mają służyć wykonane na ich podstawie operaty szacunkowe, a następnie przekazywanie tych analiz i opinii Przewodniczącemu Rady.
Wynagrodzenie dla osób wchodzących w skład zespołu specjalistów
Osobie wchodzącej w skład zespołu specjalistów, który opracował dany projekt standardu zawodowego, wypłaca się kwotę w wysokości 1000 zł brutto w przypadku gdy projekt ten zostanie przyjęty przez Radę i przekazany Ministrowi.
Za udział w posiedzeniu Rady, Przewodniczącemu Rady, Przewodniczącym i członkom Komisji oraz zaproszonym na posiedzenie członkom zespołów specjalistów przysługuje także zwrot kosztów podróży wg zasad określonych w Zarządzeniu.
Gdzie szukać „starych” standardów i not interpretacyjnych
Przed zmianą UoGN standardy zawodowe były tworzone przez Komisję Standardów przy Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych (PFSRM). Opracowania te w obowiązującym stanie prawnym nie maja przymiotu standardów zawodowych, ale mogą stanowić pomoc w sporządzaniu operatów szacunkowych. Stanowią one swego rodzaju dobrą praktykę wyceny nieruchomości. Można je pobrać ze strony PFSRM:
https://pfsrm.pl/aktualnosci/item/14-standardy-do-pobrania
Standardy zawodowe – pytania testowe z egzaminów dla rzeczoznawców majątkowych
Test dla RzM z dnia 2014.11.20 / 2019.05.30
Pyt 19 / 65 Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, standardy zawodowe stanowią:
Odp. a. zbiór przepisów regulujących procedury wyceny nieruchomości;
Odp. b. reguły postępowania przy wykonywaniu zawodu rzeczoznawcy majątkowego;
Odp. c. przepisy prawa regulujące sporządzanie operatu szacunkowego.
standardy zawodowe
Test dla RzM z dnia 2015.11.19
Pyt Standardem zawodowym w rozumieniu przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami jest standard:
Odp. a. opracowany i ogłoszony przez organizację zawodową w drodze komunikatu;
Odp. b. ustalony przez organizację zawodową i uzgodniony z ministrem właściwym do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa;
Odp. c. ustalony przez ministra właściwego do spraw budownictwa.
standardy zawodowe
Test dla RzM z dnia 2016.09.15
Pyt 85 Standardy zawodowe to:
Odp. a. reguły postępowania przy wykonywaniu zawodu rzeczoznawcy majątkowego, ustalone zgodnie z przepisami prawa;
Odp. b. reguły postępowania przy wykonywaniu zawodu rzeczoznawcy majątkowego ustalone w statutach organizacji zawodowych rzeczoznawców majątkowych;
Odp. c. reguły postępowania przy wykonywaniu zawodu rzeczoznawcy majątkowego, ustalone w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego.
standardy zawodowe
Test dla RzM z dnia 2016.10.13 / 2017.09.21
Pyt 53 / 76 Standardem zawodowym w rozumieniu przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami jest:
Odp. a. Standard “Wartość rynkowa”;
Odp. b. Standard “Wycena dla zabezpieczenia wierzytelności”;
Odp. c. Standard “Określanie wartości ograniczonych praw rzeczowych”.
standardy zawodowe
Test dla RzM z dnia 2017.03.16
Pyt 44 Standard zawodowy rzeczoznawców majątkowych w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami to standard:
Odp. a. “Wycena dla zabezpieczenia wierzytelności”;
Odp. b. “Określenie wartości ograniczonych praw rzeczowych”;
Odp. c. “Wycena nieruchomości drogowych”.
standardy zawodowe
Test dla RzM z dnia 2018.03.15
Pyt 82 Obowiązującym standardem zawodowym rzeczoznawców majątkowych w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami jest standard:
Odp. a. “Wycena dla zabezpieczenia wierzytelności”;
Odp. b. “Określenie wartości ograniczonych praw rzeczowych”;
Odp. c. “Wycena nieruchomości drogowych”.
standardy zawodowe
Pingback: Zasady wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego / obowiązki RzM - 2k2.pl