Z mocy prawa, 1 stycznia 2019 roku nastąpi przekształcenie prawa UW w prawo własności. Przekształcenie to dotyczy tylko gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi i to też z małymi wyjątkami, o czym w dalszej części. Przekształcenie zostanie dokonane na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych. Stanie się to za sprawą Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Ustawa ta weszła w życie w dniu dzisiejszym, tj. 5 października 2018 r.
Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Premiera, rozwiązanie to obejmie ponad 2,5 mln użytkowników wieczystych.
Przekształcenie prawa UW w prawo własności – istota i cel ustawy
Celem ustawy jest:
- usprawnienie dotychczasowych procesów przekształcenia prawa użytkowania wieczystego na gruntach zabudowanych budynkami mieszkalnymi w prawo własności tych gruntów,
- ograniczenie w ustanawianiu nowych praw użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe,
- wyjście naprzeciw niezadowoleniom z podwyżek opłat z tytułu UW.
Przekształcenie prawa UW w prawo własności – dotychczasowe trudności
Przed wejściem w życie ustawy, aby dokonać przekształcenia UW we własność, w przypadku lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, niezbędna była zgoda wszystkich właścicieli lokali, albo zgoda grupy współużytkowników wieczystych, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę i to dopiero po rozstrzygnięciu sprawy przez sąd. Przekształcenie bez takiej zgody nie wchodziło w grę ze względu na podstawową zasadę prawa cywilnego, dotyczącą jednorodnych praw do gruntu.
Brak łatwej możliwości przekształcenia UW we własność, zdaniem ustawodawcy, stawiało tę grupę w sytuacji gorszej niż użytkowników wieczystych gruntów zabudowanych domami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy mieli możliwość samodzielnego decydowania czy chcą przekształcenia czy nie.
Wyjście naprzeciw niezadowoleniom z podwyżek opłat z tytułu UW
Wiadomo, że opłata z tytułu użytkowania wieczystego może być aktualizowana. Mówi o tym art. 77 UoGN.
I tutaj chyba nikogo nie zaskoczę, że w wyniku aktualizacji zazwyczaj następuje zwiększenie opłaty. Nie spotkałam się jeszcze, aby w wyniku aktualizacji opłaty dokonanej przez organ nastąpiła obniżka.
W oczach użytkowników wieczystych, podwyżki występują zbyt często i są one za duże. Zdarzają się również sytuacje patologiczne, gdzie po podwyżce, część użytkowników wieczystych (właścicieli lokali) składa odwołanie od aktualizacji opłaty, które po uwzględnieniu powoduje, że właściciele lokali znajdujących się w tym samym budynku płaca opłaty roczne za grunt pod tym budynkiem w różnej wysokości!!! – osoby, które przyjęły podwyżkę płacą opłatę podwyższoną, a osoby, które się skutecznie odwołały, płacą opłatę w wysokości sprzed podwyżki. Sytuacja taka jest społecznie niesprawiedliwa.
Wyjątki
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów nie ma zastosowania w dwóch przypadkach – nie stosuje się do gruntów:
1) zabudowanych na cele mieszkaniowe, położonych na terenie portów i przystani morskich w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o portach i przystaniach morskich (Dz. U. z 2017 r. poz. 1933);
2) oddanych w użytkowanie wieczyste na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości (Dz. U. z 2018 r. poz. 2363).
Przekształcenie prawa UW w prawo własności – schemat
Za dokonanie wpisów w księdze wieczystej nie uiszcza się opłat sądowych. Natomiast samo przekształcenie wiązać się będzie z opłatami, w wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywała w dniu przekształcenia. Opłata ma być uiszczana przez okres 20 lat (stąd wpis w dziale III księgi wieczystej roszczenia o opłatę), albo jednorazowo. Na szczęście ustawodawca przewidział także możliwość udzielania bonifikat.
Wzory dokumentów
Na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju można znaleźć wzory dokumentów a także inne przydatne informacje.
WYCENA NIERUCHOMOŚCI
tel.: 504-679-274GDAŃSK, SOPOT, GDYNIA